Головна Головна Новини Харчування Здоров'я Дресирування Екстер'єр Розведення Форум Наші друзі zaxid.biz Реєстрація Вхід RSS Ви увійшли як Гість
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум - Мій собака » Все про собак » Дресирування, виховання, спорт, вейтпуллінг » Привчання до слухняності (Виховання собаки)
Привчання до слухняності
БогданДата: Понеділок, 14.03.2011, 18:56 | Повідомлення # 1
Група: Адміністратори
Повідомлень: 605
Репутація: 11
Статус: Offline
Привчання до слухняності
Привчити собаку до слухняності за допомогою покарань не можна і настільки ж безглуздо бити її, якщо, спокушена запахом дичини, вона під час прогулянки втече від вас. Побої не відучує її втікати - це випадок вже далеко відсунувся в її пам'яті, - а швидше відучать повертатися, оскільки в її виставі вони будуть пов'язані саме з поверненням. Єдиний спосіб відучити її від цієї манери - стріляти в неї з рогатки, коли вона задумає утекти. Постріл має бути вироблений несподівано для неї, і буде краще, якщо вона не відмітить, що камінчик, що повалився на неї невідомо звідки, був посланий рукою господаря. Повна беззахисність перед цим болем допоможе собаці добре її запам'ятати, і до того ж цей спосіб не вселить їй страху до рук.
Карати собак, як і дітей, можна лише люблячи, так, щоб той, що карає сам страждав від цього анітрохи не менше винного; для визначення ж міри покарання потрібно добре знати і розуміти собаку. Різні собаки сприймають покарання по-різному, і для нервового вразливого пса легкий ляпанець може означати значно більше, чим справжня прочуханка для його більш урівноваженого і флегматичного брата. Здоровий собака на рідкість нечутливий до фізичної дії, і рукою їй майже неможливо заподіяти справжній біль, якщо лише не бити її по носу. Моя вівчарка Тіта відрізнялася великою силою, і після метушні з нею я, як правило, бував весь в синяках. Під час гри я міг ударити її кулаком, штовхнути, різко струсити на землю, коли вона повисала у мене на рукаві, але вона вважала все це захоплюючою забавою, що давала їй право відплачувати мені сторицею. Проте, якщо я ударяв її не жартома, а серйозно, хай зовсім легенький, вона вищала і тужливо замикалася в собі.
Коли в одному собаці з'єднуються фізична і душевна чутливість, як, наприклад, у спанієлів, сетерів і схожих з ними порід, тілесні покарання треба застосовувати з найбільшою обачністю, інакше собаку легко зовсім залякати, так що вона стане боязкою, невпевненою в собі, нудною і врешті-решт назавжди проникне страхом до рук. Під час моїх експериментів по схрещуванню німецьких вівчарок з чау-чау з'ясувалося, що - особливо спочатку, коли кров вівчарки ще переважає, - крайнощі характеру, від "м'якого" і вразливого до абсолютно бездушного, часто розподіляються серед потомства без всякої системи.
Стаси була незвичайно "душевно міцним" собакою, але його дочка Піги виявилася повною її протилежністю. І в тих випадках, коли вони обоє сходили з вузької стежки доброчесності (наприклад, ледве не розірвали навпіл мальтійського тер'єра), перехожі обурювалися на мою явну упередженість і несправедливість, оскільки я суворо хльостав матір, а дочку відпускав, обмежившись ляпанцем і суворою доганою. Проте обоє собаки отримували рівне покарання.
Будь-яке покарання собаки дієве не стільки завдяки пов'язаному з ним болю, скільки тому, що воно демонструє владу і силу того, що карає. І для того, щоб покарання принесло користь, собака повинен сприйняти його саме як прояв влади. Оскільки собаки, як і мавпи, при встановленні ієрархічного порядку не б'ють, а кусають один одного, биття, по суті, виявляється не дуже ефективною і такою, що не дуже зрозуміла карою.
Один з моїх старих знайомих виявив, що легкий укус в передпліччі, що навіть не залишає ран, виробляє на мавпу куди більше враження, чим найжорстокіші побої. Інша справа, звичайно, що не всякому сподобатися кусати мавпу. Проте відносно собак каральні методи ватажка доступні кожній людині в е р б відмінність від побоїв не вимагають насильства над собою: собаку треба підняти за комір і гарненько струсити. Суворішого покарання для собаки я не знаю, і воно незмінно справляє на порушника закону і порядку найсильніше враження. У реальній дійсності ватажок, здатний підняти і струсити собаку зростанням з вівчарку, має бути велетнем, над ватажком, і саме так сприймає собака свого господаря у момент покарання. Хоча, на наш погляд, подібна кара здається менш строгою, чим побої, що наносяться хлистом або тростиною, її навіть з дорослими собаками слід пускати в хід дуже обережно, якщо ми не хочемо зовсім зломити їх дух.
Займаючись будь-яким виглядом навчання, що вимагає від собаки активної участі (як, наприклад, стрибки, подача предмету і тому подібне), треба пам'ятати, що і самий кращий собака не володіє людською свідомістю боргу, а тому у відмінність навіть від маленьких дітей співробітничатиме з вами лише до тих пір, поки робота їй подобається. Тому покарання тут не лише безглуздо, але навіть шкідливо, оскільки воно може викликати собаці не скороминущу відразу саме до цього виду діяльності. Лише звичка заставляє добре виучений собаку приносити зайця, йти по вказаному сліду або стрибати через перешкоду, коли вона "не в настрої". Тому, поки собака ще не придбав звички виконувати певну команду, необхідно, особливо на початку навчання, обмежувати урок декількома хвилинами і негайно припиняти його, якщо інтерес собаки починає згасати. Виучуваній тварині необхідно за будь-яку ціну вселити, що його не лише не заставляють що-небудь робити, а, навпаки, дозволяють йому виконати дану вправу.
Коротко обговоривши загальні принципи навчання, повернемося до трьох конкретних навиків, які необхідно прищепити будь-якому собаці. Головний з них, на мій погляд, беззаперечне виконання команди "Лежати!"; завдяки цьому навику будь-який собака стає приємно і корисно. Собака повинен навчитися лягати по команді і не вставати без дозволу - таке уміння забезпечує їй багато переваг: власник може спокійно покинути її в будь-якому місці, наприклад, перед дверима магазина або установи, так що вона дістає можливість супроводжувати його майже всюди, і її лише зрідка доводиться залишати удома, що для істинно відданого собаки є гіршим з нещасть. Ще важливіше виховна цінність цієї команди, оскільки її виконання означає істотний розвиток звички до слухняності. Для собаки не так просто подавити бажання слідувати за господарем і залишитися одній в якому-небудь незвичному місці - виконання цієї команди рівносильне виконанню неприємного обов'язку. Тому команди "Встати!" і "К мені!" сприймаються як щасливе позбавлення, і в результаті "прихід на заклик" перетворюються з роботи в задоволення. Дуже часто змусити собаку, що погано піддається , йти на заклик удається лише через проміжну стадію навчання лежати. Егон Бойнебург, один з кращих дресирувальників собак, яких я лише знаю, при навчанні мисливських собак зосереджував зусилля саме на команді "Лежати!", а не на "до мене!".
Він розробив метод зупинці в розпал цькування для тих собак, які в звичайних умовах були слухняні, але виявлялися настільки азартними мисливцями, що, ганяючись за видобутком, покорялися своїй пристрасті, а не свистку господаря. Добивався він цього, привчаючи собак по команді "Лежати!" переривати будь-яку діяльність і навіть гін: вони лягали і чекали розпорядження "К мені!". Коли собака кидався переслідувати дичину, Бойнебург не пробував її від гукнути, а просто кричав голосно: "Лежати!" Взметювалась хмара пилу, піднятого лапами, що різко загальмували, а коли воно розсіювалося, глядачі бачили собаку, що слухняно улігся.
Навчання команді "Лежати!" настільки просто, що доступно навіть людям, взагалі позбавленим здатності дресирувальника. Починати його слід між сьомим і одинадцятим місяцями життя собаки, залежно від її породи. Дуже ранній початок ні до чого хорошому не приведе, оскільки не можна вимагати від рухливого веселого щеняти, аби воно по команді лягало і зберігало абсолютну нерухомість. Коли ж він підростає і робиться розсудливим, повчальний стикається з набагато меншим опором. Уроки слід починати на м'якій сухій землі, наприклад за шию і крижі і легенький притискувати до землі, повторюючи: "Лежати! Лежати!" - або яке-небудь інше відповідне слово. Вперше, можливо, доведеться застосувати і силу. Одні собаки дуже швидко розуміють, що від них вимагається, інші - не відразу, треті ж стоятимуть скостенівши і почнуть знатися на ситуації, лише коли їм силоміць зігнуть задні, а потім передні ноги.
Ця попередня підготовка може здатися сторонньому спостерігачеві декілька комічною, але вражаюче, як мало повторень потрібно для того, щоб собака зрозумів, чого від неї хочуть, і почала лягати по команді сама. І відразу ж слід перешкоджати собаці вставати, якщо їй надумається зробити це до подачі відповідної команди. Розділяти ці два моменти між різними уроками неправильно. Потрібно стояти впритул до собаки і трохи похитувати пальцем перед її носом, аби у неї не було можливості схопитися на ноги. Потім ви раптово звете: "К мені!", відбігаєте на декілька кроків і пестите собаку або граєте з ним у винагороду за тільки що перенесене випробування. Якщо собака проявить ознаки втоми і почне сторонитися господаря, прагнучи уникнути повторень вправ, урок слід перервати і відкласти до наступного дня. Час перебування в лежачій позі слід збільшувати дуже поступово, і повчальному потрібний чималий такт, аби знайти щасливу середину між зайвою строгістю і надмірною ласкавістю.
 
Форум - Мій собака » Все про собак » Дресирування, виховання, спорт, вейтпуллінг » Привчання до слухняності (Виховання собаки)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Yutex - Платный хостинг PHP.