Головна Головна Новини Харчування Здоров'я Дресирування Екстер'єр Розведення Форум Наші друзі zaxid.biz Реєстрація Вхід RSS Ви увійшли як Гість
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум - Мій собака » Все про собак » Дресирування, виховання, спорт, вейтпуллінг » Дресирування собак (Методичні поради)
Дресирування собак
БогданДата: Неділя, 12.12.2010, 14:22 | Повідомлення # 1
Група: Адміністратори
Повідомлень: 605
Репутація: 11
Статус: Offline

До практичної роботи з собаками - дресирування слід приступати після вивчення психофізичних основ поведінки собаки і техніки вироблення навичок. Основа успішного дресирування - якісна підготовка (навчання) самих дресирувальників.

Методи і прийоми (техніка) вироблення у собак кожного конкретного досвіду викладені в спеціальних довідниках. Тим не менш, щоб зв'язати всі навички в єдину послідовну систему дресирування (поурочний план), слід виділити і нагадати хоча б деякі основні, опорні положення, якими слід керуватися собаківникові при виробленні будь-якого досвіду у тварин.

1. Уміння правильно аналізувати поведінку собаки в цілому і конкретно в процесі вироблення кожного навику окремо з урахуванням виявлених індивідуальних особливостей тварини. Зокрема, загального типу зовнішньої поведінки, переважної реакції, індивідуальних особливостей прояву умовних рефлексів на різні подразники, типові ознаки зовнішнього прояву емоцій у собаки та інші особливості придбаних і розважливих форм поведінки. Все це дає дресирувальникові можливість передбачити реакції тварини на всілякі впливу самого дресирувальника і різноманітних подразників навколишнього оточення в процесі дресирування. Дослідженнями встановлено, що без долі емоцій придбання нових навичок взагалі не відбувається. Дресирувати собак до годування рекомендується для того, щоб емоції голоду отримали найбільше вираження у тварини. З цієї ж причини прояв злостивості у собак активізують перш, ніж приступити до вироблення навички затримувати тікає людини з наступним конвоюванням.

У поняття техніка розробки досвіду включаються різні методи та всі ті різноманітні прийоми (дії), якими дресирувальник домагається від тварини прояви навичок. Один і той же навик може бути вироблений різними методами (механічним та ін), і дії дресирувальника, тобто прийоми, які він використовує для вироблення навичок, будуть дуже різними. Вироблення одного і того ж навика на команду і жест теж здійснюється різними прийомами. Таким чином, дресирувальник повинен опанувати технікою вироблення того або іншого навику, застосовуючи різні методи та прийоми.

2. Чітке знання і дотримання всіх умов вироблення рефлексів (навичок) у собак. Особливо слід звернути увагу на вміння правильно здійснювати підкріплення умовного подразника (команди, жесту та ін) безумовним (дати ласощі, натиснути на певні частини тіла собаки та ін.) У початковий період вироблення будь-якого досвіду підкріплення застосовують, в основному, систематично. Як тільки навик починає виявлятися на сигнал (команду, жест тощо), підкріплення доцільно застосовувати все рідше і рідше, в невизначеному порядку. Собака весь час чекає підкріплення (після дії умовного сигналу), але коли воно буде, після якого по рахунку вправи залишається для неї невідомим. Цей фактор підтримує активність собаки в роботі і сприяє виробленню більш стійкого навику. Часткове підкріплення умовних подразників (до 50 відсотків) не ускладнює вироблення рефлексу і значно уповільнює його згасання при подальшій повного скасування підкріплювального впливу. Невизначеність, характерна для часткового підкріплення, веде до активізації апарату емоцій, який справляє свій стимулюючий вплив на механізм формування умовного рефлексу (навички).

3. Дотримання режиму вправ і достатнього інтервалу (часу) між вправами для ефективного формування рефлексу і попередження розвитку охоронного гальмування (передресерування). На початку розробки досвіду кількість вправ має бути мінімальним - для загальних навичок у середньому від 10 до 20 вправ в день, а інтервали між ними від 2 до 5 і більше хвилин з урахуванням особливостей собаки і її навичок.

Далі тривалість інтервалів між вправами необхідно міняти: скорочувати, подовжувати (у різних варіантах) і т. п. Кількість вправ з вироблення одного і того ж досвіду спочатку слід поступово збільшувати, а потім скорочувати до мінімуму. Тут потрібно враховувати характер навиків (при виробленні складних навичок кількість вправ зменшують, при виробленні простих - збільшують), характер підкріплення умовних подразників (при харчовому підкріпленні кількість вправ можна збільшити, при механічному - зменшити), індивідуальні особливості поведінки собаки і швидкість формування виробляється навички , ступінь стомлюваності (на активних, сильних собак навантаження збільшується, на слабких - зменшується) і т. п.

4. При виробленні кожного навику окремо чи загальних і спеціальних навичок в цілому слід завжди дотримуватися принципу від простого до складного. На кожному занятті рекомендується виробляти один основний навик в необхідному поєднанні з деякими раніше виробленими, поступово ускладнюючи й удосконалюючи їх. При цьому потрібно вибирати таку послідовність, щоб один навик не впливав негативно на закріплення іншого.

На кожному занятті викладач чітко і наочно показує всі дії (прийоми), які повинен здійснювати дресирувальник при виробленні навички у собаки, і добивається від кожного дресирувальника їх правильного виконання при дотриманні режиму вправ і індивідуального підходу до собаки.

Практичні заняття з дресирування собак, перш за все, націлені на навчання дресирувальників вмілій роботі "техніці дресирування" з тваринами і одночасно на вироблення у собак певної системи загальних і спеціальних навичок. Це досягається, головним чином, за допомогою активної, наполегливої самостійної роботи кожного учня зі своєю собакою за індивідуальним завданням і під контролем викладача (інструктора) на проведених заняттях за розкладом у клуб службового собаківництва. Між плановими заняттями в клубі протягом всього тижня дресирувальники-любителі удосконалюють свою майстерність з техніки вироблення навичок щодня: самостійно дресирують своїх собак за індивідуальними завданнями, які дає викладач на кожному занятті.

 
БогданДата: Понеділок, 14.03.2011, 18:54 | Повідомлення # 2
Група: Адміністратори
Повідомлень: 605
Репутація: 11
Статус: Offline
Навчання

Існує безліч книг про навчання собак, написаних людьми набагато компетентнішими, ніж я, і у мене немає наміру перетворювати цю главу на трактат про собаче виховання. Я хочу лише поговорити про декілька легко щеплених навиків, які полегшують взаємини будь-якого власника з його підопічною. Звичайному сучасному власникові собаки навряд чи виявиться корисним пес, привчений по команді "Брати злодія", або приносити важкі предмети, або розшукувати втрачені речі, - мені хотілося б запитати у щасливого господаря такого розумного собаки, скільки раз на рік його вірному супутнику доводиться використовувати своє уміння на практиці. Самого мене собаку ніколи не рятували від грабіжників, і єдиним моїм собакою, який подав мені предмет, упущений на вулиці, була молоденька сука, зовсім не виучена приносити предмети. Це був цікавий випадок: Піги II, дочка Стаси, що боялася позаду мене по міській вулиці, раптово ткнулася носом мені в ногу, а коли я подивився на неї, вона потягнулася мордою до моєї руки, стискуючи в зубах шкіряну рукавичку, яку упустив. Не знаю, що вона думала в ту хвилину і чи дійсно зміркувала, що предмет, що впав позаду мене і просочений моїм запахом, належить мені. Зрозуміло, після цього я почав часто "втрачати" рукавички, але Піги жодного разу навіть не поглянула на них. І, в усякому разі, мені було б цікаво взнати, скільки собак, виучених "шукати втрачене", хоч би раз принесли господареві річ, втрачену по-справжньому.
У "Кільці царя Соломона" я вже вичерпним чином виклав свій погляд на людей, що віддають собак на навчання професійному дресирувальникові. Три уроки, про яких мова піде нижчим, надзвичайно прості, і можна лише дивуватися з того, як рідко власники собак беруть на себе обов'язок виучити своїх псів цим командам: "Лежати!", "Місце!" і "Поруч!"
Але раніше я хотів би зробити декілька загальних зауважень про навчання собак і почну з питання про заохочення і покарання. Вважати, що останнє краще першого, - це глибока помилка. Багато елементів собачого виховання, зокрема уміння дотримувати чистоту в будинку, набагато краще осягнулися без допомоги покарань. Для того, щоб привчити тільки що придбаного тримісячного щеняти до дотримання чистоти, слідує протягом першого годинника його перебування у вашому будинку постійно стежити за ним і в той момент, коли він, мабуть, буде готовий заплямувати пів, негайно виносити його назовні і ставити на землю завжди в одному і тому ж місці. Коли він зробить те, що від нього вимагається, похвалите його і погладьте, немов він зробив героїчний вчинок. Щеня, з яким обходяться так само, незабаром міркує, що до чого, і, якщо його регулярно виводити, прибирати за ним більше не потрібно буде.
Дуже поважно, аби покарання слідувало за провиною негайно. Немає жодного сенсу бити собаку навіть через декілька хвилин після того, як вона зробить щось не так, оскільки вона не в змозі зрозуміти зв'язок подій. Відстрочене покарання може бути корисним лише для собаки, який постійно здійснює щось недозволено і знає це. Звичайно, з цього правила є виключення - якось, коли один з моїх собак по чистому невіданню убила нова тварина в моїй колекції, я через деякий час дав їй зрозуміти, наскільки жахливий злочин вона скоїла, рази два сильно ударивши її трупом нещасливої жертви. Але я зовсім не ставив собі за мету вселити собаці поняття про злочинність даного діяння і розраховував лише збудити у неї відразу до певного об'єкту. Нижче розповім, як мені інший раз доводилося удаватися до "профілактичного" покарання, аби прищепити собакам пошану до недоторканості нових членів моєї живої колекції.

 
БогданДата: Понеділок, 14.03.2011, 18:56 | Повідомлення # 3
Група: Адміністратори
Повідомлень: 605
Репутація: 11
Статус: Offline
Привчання до слухняності
Привчити собаку до слухняності за допомогою покарань не можна і настільки ж безглуздо бити її, якщо, спокушена запахом дичини, вона під час прогулянки втече від вас. Побої не відучує її втікати - це випадок вже далеко відсунувся в її пам'яті, - а швидше відучать повертатися, оскільки в її виставі вони будуть пов'язані саме з поверненням. Єдиний спосіб відучити її від цієї манери - стріляти в неї з рогатки, коли вона задумає утекти. Постріл має бути вироблений несподівано для неї, і буде краще, якщо вона не відмітить, що камінчик, що повалився на неї невідомо звідки, був посланий рукою господаря. Повна беззахисність перед цим болем допоможе собаці добре її запам'ятати, і до того ж цей спосіб не вселить їй страху до рук.
Карати собак, як і дітей, можна лише люблячи, так, щоб той, що карає сам страждав від цього анітрохи не менше винного; для визначення ж міри покарання потрібно добре знати і розуміти собаку. Різні собаки сприймають покарання по-різному, і для нервового вразливого пса легкий ляпанець може означати значно більше, чим справжня прочуханка для його більш урівноваженого і флегматичного брата. Здоровий собака на рідкість нечутливий до фізичної дії, і рукою їй майже неможливо заподіяти справжній біль, якщо лише не бити її по носу. Моя вівчарка Тіта відрізнялася великою силою, і після метушні з нею я, як правило, бував весь в синяках. Під час гри я міг ударити її кулаком, штовхнути, різко струсити на землю, коли вона повисала у мене на рукаві, але вона вважала все це захоплюючою забавою, що давала їй право відплачувати мені сторицею. Проте, якщо я ударяв її не жартома, а серйозно, хай зовсім легенький, вона вищала і тужливо замикалася в собі.
Коли в одному собаці з'єднуються фізична і душевна чутливість, як, наприклад, у спанієлів, сетерів і схожих з ними порід, тілесні покарання треба застосовувати з найбільшою обачністю, інакше собаку легко зовсім залякати, так що вона стане боязкою, невпевненою в собі, нудною і врешті-решт назавжди проникне страхом до рук. Під час моїх експериментів по схрещуванню німецьких вівчарок з чау-чау з'ясувалося, що - особливо спочатку, коли кров вівчарки ще переважає, - крайнощі характеру, від "м'якого" і вразливого до абсолютно бездушного, часто розподіляються серед потомства без всякої системи.
Стаси була незвичайно "душевно міцним" собакою, але його дочка Піги виявилася повною її протилежністю. І в тих випадках, коли вони обоє сходили з вузької стежки доброчесності (наприклад, ледве не розірвали навпіл мальтійського тер'єра), перехожі обурювалися на мою явну упередженість і несправедливість, оскільки я суворо хльостав матір, а дочку відпускав, обмежившись ляпанцем і суворою доганою. Проте обоє собаки отримували рівне покарання.
Будь-яке покарання собаки дієве не стільки завдяки пов'язаному з ним болю, скільки тому, що воно демонструє владу і силу того, що карає. І для того, щоб покарання принесло користь, собака повинен сприйняти його саме як прояв влади. Оскільки собаки, як і мавпи, при встановленні ієрархічного порядку не б'ють, а кусають один одного, биття, по суті, виявляється не дуже ефективною і такою, що не дуже зрозуміла карою.
Один з моїх старих знайомих виявив, що легкий укус в передпліччі, що навіть не залишає ран, виробляє на мавпу куди більше враження, чим найжорстокіші побої. Інша справа, звичайно, що не всякому сподобатися кусати мавпу. Проте відносно собак каральні методи ватажка доступні кожній людині в е р б відмінність від побоїв не вимагають насильства над собою: собаку треба підняти за комір і гарненько струсити. Суворішого покарання для собаки я не знаю, і воно незмінно справляє на порушника закону і порядку найсильніше враження. У реальній дійсності ватажок, здатний підняти і струсити собаку зростанням з вівчарку, має бути велетнем, над ватажком, і саме так сприймає собака свого господаря у момент покарання. Хоча, на наш погляд, подібна кара здається менш строгою, чим побої, що наносяться хлистом або тростиною, її навіть з дорослими собаками слід пускати в хід дуже обережно, якщо ми не хочемо зовсім зломити їх дух.
Займаючись будь-яким виглядом навчання, що вимагає від собаки активної участі (як, наприклад, стрибки, подача предмету і тому подібне), треба пам'ятати, що і самий кращий собака не володіє людською свідомістю боргу, а тому у відмінність навіть від маленьких дітей співробітничатиме з вами лише до тих пір, поки робота їй подобається. Тому покарання тут не лише безглуздо, але навіть шкідливо, оскільки воно може викликати собаці не скороминущу відразу саме до цього виду діяльності. Лише звичка заставляє добре виучений собаку приносити зайця, йти по вказаному сліду або стрибати через перешкоду, коли вона "не в настрої". Тому, поки собака ще не придбав звички виконувати певну команду, необхідно, особливо на початку навчання, обмежувати урок декількома хвилинами і негайно припиняти його, якщо інтерес собаки починає згасати. Виучуваній тварині необхідно за будь-яку ціну вселити, що його не лише не заставляють що-небудь робити, а, навпаки, дозволяють йому виконати дану вправу.
Коротко обговоривши загальні принципи навчання, повернемося до трьох конкретних навиків, які необхідно прищепити будь-якому собаці. Головний з них, на мій погляд, беззаперечне виконання команди "Лежати!"; завдяки цьому навику будь-який собака стає приємно і корисно. Собака повинен навчитися лягати по команді і не вставати без дозволу - таке уміння забезпечує їй багато переваг: власник може спокійно покинути її в будь-якому місці, наприклад, перед дверима магазина або установи, так що вона дістає можливість супроводжувати його майже всюди, і її лише зрідка доводиться залишати удома, що для істинно відданого собаки є гіршим з нещасть. Ще важливіше виховна цінність цієї команди, оскільки її виконання означає істотний розвиток звички до слухняності. Для собаки не так просто подавити бажання слідувати за господарем і залишитися одній в якому-небудь незвичному місці - виконання цієї команди рівносильне виконанню неприємного обов'язку. Тому команди "Встати!" і "К мені!" сприймаються як щасливе позбавлення, і в результаті "прихід на заклик" перетворюються з роботи в задоволення. Дуже часто змусити собаку, що погано піддається , йти на заклик удається лише через проміжну стадію навчання лежати. Егон Бойнебург, один з кращих дресирувальників собак, яких я лише знаю, при навчанні мисливських собак зосереджував зусилля саме на команді "Лежати!", а не на "до мене!".
 
БогданДата: Понеділок, 14.03.2011, 18:57 | Повідомлення # 4
Група: Адміністратори
Повідомлень: 605
Репутація: 11
Статус: Offline
Продовження....
Він розробив метод зупинці в розпал цькування для тих собак, які в звичайних умовах були слухняні, але виявлялися настільки азартними мисливцями, що, ганяючись за видобутком, покорялися своїй пристрасті, а не свистку господаря. Добивався він цього, привчаючи собак по команді "Лежати!" переривати будь-яку діяльність і навіть гін: вони лягали і чекали розпорядження "К мені!". Коли собака кидався переслідувати дичину, Бойнебург не пробував її від гукнути, а просто кричав голосно: "Лежати!" Взметювалась хмара пилу, піднятого лапами, що різко загальмували, а коли воно розсіювалося, глядачі бачили собаку, що слухняно улігся.
Навчання команді "Лежати!" настільки просто, що доступно навіть людям, взагалі позбавленим здатності дресирувальника. Починати його слід між сьомим і одинадцятим місяцями життя собаки, залежно від її породи. Дуже ранній початок ні до чого хорошому не приведе, оскільки не можна вимагати від рухливого веселого щеняти, аби воно по команді лягало і зберігало абсолютну нерухомість. Коли ж він підростає і робиться розсудливим, повчальний стикається з набагато меншим опором. Уроки слід починати на м'якій сухій землі, наприклад за шию і крижі і легенький притискувати до землі, повторюючи: "Лежати! Лежати!" - або яке-небудь інше відповідне слово. Вперше, можливо, доведеться застосувати і силу. Одні собаки дуже швидко розуміють, що від них вимагається, інші - не відразу, треті ж стоятимуть скостенівши і почнуть знатися на ситуації, лише коли їм силоміць зігнуть задні, а потім передні ноги.
Ця попередня підготовка може здатися сторонньому спостерігачеві декілька комічною, але вражаюче, як мало повторень потрібно для того, щоб собака зрозумів, чого від неї хочуть, і почала лягати по команді сама. І відразу ж слід перешкоджати собаці вставати, якщо їй надумається зробити це до подачі відповідної команди. Розділяти ці два моменти між різними уроками неправильно. Потрібно стояти впритул до собаки і трохи похитувати пальцем перед її носом, аби у неї не було можливості схопитися на ноги. Потім ви раптово звете: "К мені!", відбігаєте на декілька кроків і пестите собаку або граєте з ним у винагороду за тільки що перенесене випробування. Якщо собака проявить ознаки втоми і почне сторонитися господаря, прагнучи уникнути повторень вправ, урок слід перервати і відкласти до наступного дня. Час перебування в лежачій позі слід збільшувати дуже поступово, і повчальному потрібний чималий такт, аби знайти щасливу середину між зайвою строгістю і надмірною ласкавістю.
 
БогданДата: Понеділок, 14.03.2011, 19:01 | Повідомлення # 5
Група: Адміністратори
Повідомлень: 605
Репутація: 11
Статус: Offline
Поради з дресирування.
Методичні ради з дресирування собак
До практичної роботи з собаками - дресируванню слід приступати після вивчення психофізичних основ поведінки собаки і техніки вироблення навиків. Основа успішного дресирування - якісна підготовка (навчання) самих дресирувальників.
Методи і прийоми (техніка) вироблення у собак кожного конкретного навику викладені в спеціальному керівництві. Проте, аби зв'язати всі навики в єдину послідовно-сполучну систему дресирування (поурочний план), слід виділити і нагадати хоч би деякі основні, опорні положення, якими слід керуватися собаківникові при виробленні будь-якого навику у тварин.
1. Уміння правильно аналізувати поведінка собаки в цілому і конкретно в процесі вироблення кожного навику окремо з врахуванням виявлених індивідуальних особливостей дресированої тварини. Зокрема, загального типа зовнішньої поведінки, переважаючої реакції, індивідуальних особливостей прояву умовних рефлексів на різні подразники, типові ознаки зовнішнього прояву емоцій у собаки і інші особливості придбаних і розсудливих форм поведінки. Все це дає наглядовому дресирувальникові можливість передбачати реакції тварини на всілякі дії самого дресирувальника і різноманіття подразників навколишнього оточення в процесі дресирування. Дослідженнями встановлено, що без долі емоцій придбання нових навиків взагалі не відбувається. Дресирувати собак до годування рекомендується для того, щоб емоції голоду отримали найбільше вираження у тварини. З цієї ж причини прояв злісності у собак активізують перш, ніж приступити до вироблення навику затримувати втікаючу людину з подальшим конвоюванням.
Дресирувальникові необхідно уміло викликати і використовувати для вироблення навиків потрібні емоції і гальмувати (краще попереджувати) емоції, що заважають дресируванню, наприклад, емоцій статевого потягу і тому подібне Процес вироблення навиків у тварини супроводиться переживанням у формі позитивних (приємних) або негативних (неприємних) емоцій. Потрібні для дресирувальника дії собаки заохочуються, отже, і супроводяться позитивними емоціями, в той же час небажані дії гальмуються і викликають прояв негативних емоцій. Працюючи з твариною, слід пам'ятати про те, що для кожної діяльності існує певний оптимум емоційної напруги, при якій досягається найбільший ефект. От дресирувальників потрібно добиватися чіткого, правильного виконання всіх необхідних прийомів (дій) для вироблення того або іншого навику у собаки з врахуванням її індивідуальних особливостей поведінки і лише після цього дозволяти їм самостійно дресирувати своїх собак.
У поняття техніка вироблення навику включаються різні методи і все ті всілякі прийоми (дії), якими дресирувальник добивається від тваринного прояву навику. Один і той же навик може бути вироблений різними методами (механічним, смако заохочувальним і ін.), і дії дресирувальника, тобто прийоми, які він використовує для вироблення навику, будуть самими різними. Вироблення одного і того ж навику на команду і жест теж здійснюється різними прийомами. Таким чином, дресирувальник повинен опанувати техніку вироблення того або іншого навику, застосовуючи різні методи і прийоми.
Чітке знання і дотримання всіх умов вироблення рефлексів (навиків) у собак. Особливо слід звернути увагу на уміння правильно здійснювати підкріплення умовного подразника (команди, жесту і ін.) безумовним (дати ласощі, натискувати на певні частини тіла собаки і ін.). У початковий період вироблення будь-якого навику підкріплення застосовують, в основному, систематично. Як тільки навик починає виявлятися на сигнал (команду, жест і ін.), підкріплення доцільно застосовувати все рідше і рідше, в невизначеному порядку. Собака весь час чекає підкріплення (після дії умовного сигналу), але коли воно піде, після якого по рахунку вправи залишається для неї невідомим. Цей чинник підтримує активність собаки в роботі і сприяє виробленню стійкішого навику. Часткове підкріплення умовних подразників (до 50 відсотків) не утрудняє вироблення рефлексу і значно уповільнює його згасання при подальшій повній відміні підкріплюючої дії. Невизначеність, характерна для часткового підкріплення, веде до активізації апарату емоцій, який робить свій стимулюючий вплив на механізм формування умовного рефлексу (навику).
У міру зміцнення навику на сигнал дресирувальника підкріплення застосовують лише від випадку до випадку. Коли навик міцно закріплений, він виявляється автоматично на умовний сигнал без підкріплення, тобто ситий собака добре працюватиме по командах дресирувальника. У цей період провідна роль у формуванні поведінки належить зовнішнім чинникам і виниклій потребі на певний сигнал здійснювати певні м'язові рухи - навик (динамічний стереотип), Нервові імпульси йдуть до м'язів, так би мовити, по дорогах, добре уторованих, сповна визначених. Координація при цих складних рухових рефлексах здійснюється легко, організм тварини не випробовує сильного стомлення. Умовний подразник є пусковим сигналом на основі наявних слідів пам'яті досягнення майбутнього кінцевого результату. Пам'ятні сліди збуджень перетворюються на активний початок рухових дій, що здійснюють цілеспрямовану поведінку. Все це протікає на тлі відповідної мотивації і емоційного збудження. Елементи раніше сформованих рухових умовних рефлексів (навиків) використовуються при виробленні нових навиків.
 
БогданДата: Понеділок, 14.03.2011, 19:01 | Повідомлення # 6
Група: Адміністратори
Повідомлень: 605
Репутація: 11
Статус: Offline
Поради з дресирування.
Дотримання режиму вправ і достатнього інтервалу (часу) між вправами для ефективного формування рефлексу і попередження розвитку охоронного гальмування (пере дресирування). На початку вироблення навику кількість вправ має бути мінімальною - для загально дисциплінарних навиків в середньому від 10 до 20 вправ в день, а інтервали між ними від 2 до 5 і більше хвилин з врахуванням особливостей собаки і навику, що виробляється. У міру зміцнення навику, що виробляється, тривалість інтервалів між вправами необхідно міняти: скорочувати, подовжувати (у різних варіантах) і тому подібне Кількість вправ по виробленню одного і того ж навику спочатку слід поступово збільшувати, а потім скорочувати до мінімуму. Тут потрібно враховувати характер навику (при виробленні складних навиків кількість вправ зменшують, при виробленні простих - збільшують), що виробляється, характер підкріплення умовних подразників (при харчовому підкріпленні кількість вправ можна збільшити, при механічному - зменшити), індивідуальні особливості поведінки собаки і швидкість формування навику, що виробляється , міру стомлюваності (на активних, сильних собак навантаження збільшується, на слабких - зменшується) і тому подібне
Відчуття міри, уміння визначати і підтримувати оптимальний режим вправ з врахуванням індивідуальних особливостей, міри активності собаки в роботі дозволяє дресирувальникові проявляти розумну ініціативу і творчість в навчанні тварини.
При дресируванні собак необхідно користуватися одночасно цілим комплексом чинників, поєднуючи їх між собою в міру необхідності і можливості (наслідування, гру, природні звички, наявні навики і безпосередню дію на собаку), з врахуванням індивідуальних особливостей поведінки тварини і завдань дресирування. Важливою умовою є широке використання рухів і звичок тварини, властивих йому за природою, а також що виникли в процесі життя.
Як відомо, природжені здібності тварини наслідувати діям іншої тварини в сильній мірі виявляються у стадних тварин. Поведінка ватажка переймається всіма особинами стада. Дитинчата з найранішого віку вчаться складним захисним, харчовим, дослідницьким і іншим реакціям у дорослих тварин. У собак дуже розвинені наслідувальні рефлекси. Стоїть, минає по вулиці, торкнутися лише одну дворового собаки, як на її гавкіт з сусідніх підворіть вискакує безліч інших, Вироблення умовних рефлексів у собак на очах у інших собак наводить до утворення відповідних зв'язків в корі мозку останніх ( глядачів ).
Проста форма наслідування, що виявляється у вигляді дотримання одних особин за іншими або у відтворенні рухового акту харчового характеру, більшою мірою визначається спадковими моментами. На цій безумовній базі дуже швидко за типом натуральних рефлексів утворюються умовні рефлекси у вигляді голосових реакцій (гавкоту), харчового рефлексу на акт їди іншої тварини і тому подібне складнішою умовно-рефлекторною формою наслідування є імітування за типом "актор і глядач". Певною мірою міра вираженості рефлексів наслідування залежить від віку тварини: у щенят наслідувальні рефлекси виражені в сильнішій мірі, ніж у дорослих собак. Дресирувальники використовують наслідування при навчанні собак долати перешкоди, хапати за одяг помічника дресирувальника, агресивно нападати на сторонню людину, подавати голос і тому подібне Особливо широко використовується наслідування при виховному дресируванні щенят. Не слід упускати ті моменти, коли собака сам здійснює потрібні дресирувальникові дії. Тут потрібно вчасно подати команду і підкріпити її безумовною дією. Навик може бути вироблений лише при внутрішній готовності (налаштування) тварини, певній потребі. Якщо відповідне рухове налаштування самостійно виявляється собакою, то се необхідно використовувати для формування потрібного умовного рефлексу, оскільки це позитивно впливає на більш прискорене вироблення у собаки потрібного навику.
Будь-які дії дресирувальника в ході роботи з собакою відразу спричиняють за собою у відповідь реакцію тварини, тобто у неї формується умовний рефлекс. Тому чіткі і правильні дії дресирувальника сприяють успішнішому формуванню навику. Помилкові дії дресирувальника ведуть до формування непотрібних рефлексів і утрудняють вироблення потрібних навиків. Буває так, що дресирувальник допустив лише один невірний крок і у собаки виникає небажаний рефлекс - собака, наприклад, став боятися сильних подразників, а інколи і самого дресирувальника. Якась дія на організм собаки може привести у різних тварин до неоднакового результату, деколи протилежного очікуваного. Тут дресирувальникові слід творчо шукати у кожному конкретному випадку свої, індивідуальні прийоми дії на собаку.
Страх пригнічує допитливість. Встановлена наявність позитивної кореляції між дослідницькою активністю і доброзичливим відношенням до людини у собак, і кращими дослідниками виявилися сміливі (низький індекс страху) і одночасно неагресивні, доброзичливі тварини.
При виробленні кожного навику окремо і загально дисциплінарних і спеціальних навиків в цілому слід завжди дотримувати принцип від простого до складного. На кожному занятті рекомендується виробляти один основний навик в необхідному поєднанні з деякими раніше виробленими, поступово ускладнюючи і удосконалюючи їх. При цьому потрібно вибирати таку послідовність, аби один навик не впливав негативно на закріплення іншого.
На кожному занятті викладач чітко і наочно показує всі дії (прийоми), які повинен здійснювати дресирувальник при виробленні навику у собаки, і добивається від кожного дресирувальника їх правильного виконання при дотриманні режиму вправ і індивідуального підходу до дресированого собаки.
Практичні заняття по дресируванню собак, перш за все, націлені на навчання дресирувальників умілій роботі" (техніці дресирування) з тваринами і одночасно на вироблення у собак певної системи загально дисциплінарних і спеціальних навиків. Це досягається, головним чином, активною, наполегливою самостійною роботою кожного виучуваного зі своїм собакою за індивідуальним завданням і під контролем викладача (інструктора) на заняттях , що проводяться, за розкладом в клуб службового собаківництва. Між плановими заняттями в клубі протягом всього тижня дресирувальники - любителі удосконалюють свою майстерність по техніці вироблення навиків щодня: самостійно дресирують своїх собак по індивідуальних завданнях, які дає викладач на кожному занятті.
У якісній підготовці як самих дресирувальників, так і дресированих ними собак важливу роль грає уміле вирішення організаційних питань, зокрема, підбір дослідних керівників занять, наявність навчально-методичних матеріалів (поурочний план дресирування, плани-конспекти для проведення занять, розклад занять і ін.), матеріальної бази і тому подібне Комплектувати учбові групи доцільно по 8 - 12 чоловік. По можливості бажано в кожну групу підбирати виучуваних приблизно однакового рівня підготовки.
 
Форум - Мій собака » Все про собак » Дресирування, виховання, спорт, вейтпуллінг » Дресирування собак (Методичні поради)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Yutex - Платный хостинг PHP.